Természet és Környezetvédelmi Információs Központ kialakítását célzó pályázat nyitókonferenciáját rendezték meg október 26-án a magyarországi Beregdarócon.
A magyarországi BIO-SZIL Nonprofit Kft., a szatmárnémeti INTERACTION 2050 Egyesület, és Érendréd község Önkormányzatának közös pályázata a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében valósul meg (www.huro-cbc.eu ), az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap valamint a Magyar Köztársaság és Románia társfinanszírozásával.
A határon átívelő program célja közelebb hozni egymáshoz a határmenti térségben él ő embereket, közösségeket és gazdasági szereplőket az együttműködésbe bevont térség közös fejlesztésének elsegítése érdekében, a határmenti térség alapvető erősségeire építve.
A környezetvédelmi szempontokon alapuló fenntartható fejlődés és a természetvédelmi értékek megőrzése céllal induló projekt a Felső-Tisza, Túr-mente, Szatmár-Bereg és Érmellék térségeket érinti.
E célok elérése érdekében „Információs Ökoházak" és egyben Természet- és Környezetvédelmi Központok kialakítása következik a pályázat ideje alatt - 2011. július 01. - 2012.június 30.-a között- a határmenti térségben működő szervezetekkel. Ezek az „ökoházak" a magyarországi Tivadar községben és Érendréd községben épülnek meg, illetve vízitanösvény kialakítására kerül sor a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Sonkád-Kölcse-Túrsistvándi községeket érintve, valamint különböző tanösvények épülnek a magyarországi Kisar-Tivadar-Tarpa községeket érintve, és a Szatmár megyei Érendréd községet érintve.
A pályázat megnyitóján a tivadari székhelyű Bio-Szil Nonprofit Kft. vezető projekt-parner képviseletében Dányádi Erika ügyvezető mutatta be a szervezet pályázatait, majd előadást tartottak a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságának munkatársa Habarics Béla, a Szatmár-Beregi Natura Park részéről dr. Horváth Róbert, az Erdélyi Kárpát Egyesület részéről Márk Nagy János, valamint Érendréd község polgármestere Papp Tibor.